CampusFM 103.7

 

Cinescena

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.



Cinescena I

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Introduzzjoni.
Program 2: Thrillers.
Program 3: Film Noir.
Program 4: Musicals.
Program 5: Science Fiction.
Program 6: Disaster Movies.
Program 7: Neorealism.
Program 8: Horror.
Program 9: Computer Generated Cartoons.
Program 10: Romantic Comedy.
Program 11: Religious.
Program 12: Gangster Movies.
Program 13: Western.
Program 14: Commedia all'Italiana.
Program 15: Female Directors I.
Program 16: Female Directors II.
Program 17: War Movies.
Program 18: Round Up.



Cinescena II

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Johnny Stecchino; La Vita e Bella; Pinocchio.
Program 2: The Pianist; Frida.
Program 3: The Godfather Part 1.
Program 4: The Godfather Parts 2 & 3.
Program 5: Angels and Insects; Possession.
Program 6: The French Lieutenant's Woman; The Age of Innocence.
Program 7: Il Cuore Altrove; La Finestra di Fronte.
Program 8: Artemesia Gentileschi; Girl with a Pearl Earring.
Program 9: Once upon a time in America.
Program 10: Il Giorno della Civetta; Il Consiglio d'Egitto.
Program 11: Iris; The Hours; Far from Heaven.
Program 12: Salvatore Giuliano.
Program 13: The Human Stain; House of Sand and Fog.
Program 14: Goodfellas.
Program 15: The Last Samurai; Il Mestiere delle Armi.
Program 16: Placido Rizzotto; Angela - da una storia vera.
Program 17: Buongiorno Notte.



Cinescena III

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Farenheit 9/11; The Terminal.
Program 2: Open Water; The Day after Tomorrow.
Program 3: Huit Femmes; Under the Sand; Swimming Pool.
Program 4: Prendimi l'anima; The Dreamers.
Program 5: Motorcycle Diaries; Ray.
Program 6: Phantom of the Opera Part 1.
Program 7: Phantom of the Opera Part 2.
Program 8: Commedia all'Italiana.
Program 9: Nicola Piovani.
Program 10: Federico Fellini.
Program 11: The Aviator; Finding Neverland.
Program 12: French Film.
Program 13: Dogville; Mystic River.
Program 14: Alfie; Before Sunset; Closer.
Program 15: The Woodsman.
Program 16: Collateral; The life of David Gale; Sacco e Vanzetti.



Cinescena IV

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Le Conseguenze dell'Amore; La Vita che Vorrei; L'Amore Ritrovato.
Program 2: Russian Films: The Russian Ark; The Return.
Program 3: Secret Window; Birth; The Eye.
Program 4: The War of the Worlds.
Program 5: Million Dollar Baby.
Program 6: French Films: A Very Long Engagement; Barbarian Invasions.
Program 7: Alexander; Kingdom of Heaven.
Program 8: German Films: Goodbye Lenin; Downfall.
Program 9: French Films: Camille Claudelle; Red Lights.
Program 10: Sidways; The Sea Inside.
Program 11: Cinema and Literature Part 1.
Program 12: Cinema and Literature Part 2.
Program 13: Crash; Triple Agent; La Tigre e la Neve.
Program 14: Frailty; Skeleton Key; Cinderella Man.
Program 15: Talk to Her; Manuale d'Amore; Dark Water.
Program 16: 21 Grams; Unfaithful; La femme infidele.
Program 17: All about my Mother; Le Chiavi di Casa.



Cinescena V

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Goodnight and Good Luck; Memoirs of a Geisha; Lost (TV series).
Program 2: Broken Flowers; Flight Plan; The River King; Asylum.
Program 3: Matchpoint; Brokeback Mountain.
Program 4: The Excorcism of Emily Rose; Identity; Walk the Line.
Program 5: Munich.
Program 6: A History of Violence; Flight '93; United '93.
Program 7: 5 x 2; Intimate Strangers.
Program 8: V for Vendetta; TransAmerica; The Double Life of Veronique.
Program 9: Picnic at Hanging Rock.
Program 10: Crimes & Misdemeanors; Melinda & Melinda.
Program 11: The Piano Teacher; Hidden.
Program 12: Ovunque sei; La seconda notte di nozze.
Program 13: 'M' Fritz Lang; Sophie Scholl.
Program 14: Id-differenza bejn teleserje Amerikana u soap opera (1).
Program 15: Id-differenza bejn teleserje Amerikana u soap opera (2).
Program 16: Teleserje b'elementi ta' fantaxjenza, politika u prezenza medika.
Program 17: Twenty four; Sopranos; Ally McBeal; Sex and the City; Desperate Housewives.



Cinescena VI

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Romanzo ta' Michele Placido.
Program 2: Rois et Reine ta' Arnaux Desplechen; Joyeunex Noel ta' Christian Carion.
Program 3: The Queen ta' Stephen Fears; Separate Lies ta' Julian Fellows.
Program 4: The wind that shakes the barley ta' Ken Loach.
Program 5: Heavenly Creatures ta' Peter Jackson; Lady in the Water ta' M. Night Shaymalan.
Program 6: Paradise Now ta' Hany Abu-Assad; World Trade Center ta' Oliver Stone.
Program 7: The Departed ta' Martin Scorcese.
Program 8: Open Water ta' Chris Kentis; Adrift ta' Hans Horn; Lantana ta' Ray Lawrence.
Program 9: Les mauvais joueurs ta' Frederick Balekdijian; L'Esquive, La Petite Jerusalem ta' Karin Albou; L'Auberge Espagnol ta' Cedric Klapish.
Program 10: Marie Antoinette ta' Sofia Coppola.
Program 11: Adattamenti filmici ghar-rumanzi ta' Jane Austen - Emma u Mansfield Park
Program 12: Volver.
Program 13: Il mio miglior nemico; Nottem prima degli ezami; Stranger than fiction.
Program 14: Scoop ta' Woody Allen; Babel ta' Alejandro Gonzalez Inarritu.
Program 15: The Illusionist ta' Neil Berger; The Prestige ta' Christopher Nolen.
Program 16: The Pursuit of Happiness ta' Gabriel Muccino; Copying Beethoven ta' Agnieska Holland.
Program 17: Pan's Labyrinth ta' Guillermo del Toro.
Program 18: Temi mill-films.



Cinescena VII

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Monsier Hire; Rear Window; La Finestra di Fronte; The Sea Inside
Program 2: Thank You for Smoking; Bobby
Program 3: The Life of Others
Program 4: Nuovo Mondo
Program 5: Gabrielle; The Painted Veil
Program 6: The Good Sheperd; The Breach
Program 7: Zodiac
Program 8: Mediterraneo
Program 9: Mr. Brooks; Perfume
Program 10: Sunshine
Program 11: Don't Look Now
Program 12: Spiderman Trilogy; X-Men Trilogy
Program 13: Batman; V for Vendetta
Program 14: Notes on a Scandal; The Page Turner
Program 15: Manuale d'Amore 2 / Tickets
Program 16: Red Shoes / Peeping Tom
Program 17: Roundup



Cinescena VIII

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Japanese Story; Jindabyne.
Program 2: La Vie en Rose.
Program 3: Not Here to be Loved; The Beat that my Heart Skipped.
Program 4: Eastern Promises.
Program 5: Goodbye Bafana.
Program 6: American Gangster.
Program 7: In the Valley of Elah.
Program 8: No Reservations; Hairspray.
Program 9: Atonement.
Program 10: I Am Legend; Invasion; 28 Weeks Later; Children of Man.
Program 11: Cento Chiodi; Mary.
Program 12: Lingwagg Cinematografiku.
Program 13: Roberto Benigni.
Program 14: Il dolce e l'amaro; Alla luce del sole; In un altro paese.
Program 15: A mighty heart; Into the wild.
Program 16: The assassination of Jesse James by the coward Robert Ford.
Program 17: Fiddler on the roof.



Cinescena IX

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Gomorra.
Program 2: Il Divo.
Program 3: Redacted.
Program 4: Once; Sweeny Todd.
Program 5: There will be blood; No country for old men.
Program 6: Lust Caution; Cloverfield.
Program 7: Couscous.
Program 8: Presepolis; Funny Games.
Program 9: Piano, solo.
Program 10: Il Nascondiglio; The Happening.
Program 11: Cinema Taljan.
Program 12: The Mist.
Program 13: Saimir; Il Resto Della Notte.
Program 14: The Dark Night.
Program 15: La Guerra Di Mario.
Program 16: Mamma Mia; Vogliamo Anche Le Rose.
Program 17: Caos Calmo.
Program 18: Roundup.



Cinescena X

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: We own the night.
Program 2: Changeling; Caramel.
Program 3: The Duchess; Il Vicere'.
Program 4: Don't touch the axe; Moliere; The other Boleyn girl; The last mistress.
Program 5: The reader; Revolutionary road.
Program 6: The curious case of Benjamin Button; Youth without youth.
Program 7: Milk; The Wrestler.
Program 8: Valkyrie.
Program 9*
Program 10: The Hurt Locker.
Program 11: Gran Torino.
Program 12: Il Uomo Che Ama; Elegy.
Program 13: Slumdog Millionaire; Brick Lane; The Namesake.
Program 14: Twilight; Let the right one in.
Program 15: The Banishment; The Return.
Program 16: Il Papa di Giovanna; Sangue Pazzo.
Program 17: Roundup of series.



* - Repeat

Cinescena XI

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Michelangelo Antonioni.
Program 2: L'Avventura u films ohra ta' Antonioni.
Program 3: Deserto Rosso; Blow Up.
Program 4: Capo dei Capi; L'Onore e il Rispetto; Squadra Antimafia, Palermo Oggi.
Program 5: Ix-Xeneggatura.
Program 6: Mesrine: Killer Instinct; Public Enemy Number 1.
Program 7: Fellini (1): La Strada.
Program 8: Fellini (2): Amarcord.
Program 9: Fellini (3): Dolce Vita; Ginger e Fre; 8 e Mezzo.
Program 10: The Class.
Program 11: I've loved you so long; Giulia non esce la sera.
Program 12: District 9 / Verso l'Eden.
Program 13: Cherie.
Program 14: Frost Nixon; Public Enemies.
Program 15: Luchino Visconti. (1)
Program 16: Luchino Visconti. (2)
Program 17: Luchino Visconti. (3)
Program 18: Harsa Lura.



Cinescena XII

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Vincere.
Program 2: Fortapasc; La Siciliana Ribelle.
Program 3: Sherlock Holmes.
Program 4: Lovely Bones; Heavenly Creatures.
Program 5: The Road.
Program 6: A Serious Man; Inglorious Bastards.
Program 7: Bright Star.
Program 8: Broken Embraces.
Program 9: Avatar.
Program 10: Lo Spazio Bianco; Everlasting Moments.
Program 11: Don't Look Now; Genova; In Bruge.
Program 12: Shutter Island.
Program 13: The White Ribbon.
Program 14: Edwar Hopper, pittur; An Education.
Program 15: Triage; Brothers.
Program 16: Rocco e i suoi fratelli; La Dolce Vita; L'avventura.
Program 17: Roundup of series.



Cinescena XIII

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Ghost Writer.
Program 2: Mine Vaganti.
Program 3: A Prophet.
Program 4: Io Sono L'Amore.
Program 5: Women Without Men; Little Nicholas.
Program 6: Mine Vaganti.
Program 7: Corpse Bride (2005).
Program 8: Vampire Films.
Program 9: M. A. Antonioni - Blow Up.
Program 10: Inception.
Program 11: Les Harrison; Partir; Io, Loro e Lara.
Program 12: Mario Monicelli.
Program 13: The Secret in their Eyes.
Program 14: Luchino Visconti, Regista.
Program 15: Il-vampir fil-film ta' Carl Theodor Dreyer.
Program 16: The American.
Program 17: Round-up.



Cinescena XIV

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Somewhere / Il Refugio / The Town.
Program 2: Twenty Cigarettes / Ben Venuti Al Sud.
Program 3: About Ellie / L'Avventura.
Program 4: The Social Network / Wall Street Money Never Sleeps.
Program 5: Buried / Devil.
Program 6: Black Swan / The Red Shoes.
Program 7: Never Let Me Go / Winter's Bone.
Program 8: You will meet a tall dark stranger / True Grit.
Program 9: 127 Hours / Buried.
Program 10: Hereafter.
Program 11: Film minn kull generu. (1)
Program 12: Films b'komponiment religjuz.
Program 13: Film minn kull generu. (2)
Program 14: Film minn kull generu. (3)
Program 15: Film minn kull generu. (4)
Program 16: Film minn kull generu. (5)
Program 17: Roundup tas-sensiela.



Cinescena XV

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: The King's Speech.
Program 2: Cesare deve morire.
Program 3: Albert Nobbs; The Tudors (TV); The Walking Dead (TV).
Program 4: The Artist (2011).
Program 5: Untouchables.
Program 6: Romanzo di una strage u films ohra ta' Giordana.
Program 7: Homeland (TV series).
Program 8: The Raven; The tree of life.
Program 9: Hugo (2011).
Program 10: J Edgar (2011); TV series Boss (2011).
Program 11: Midnight in Paris (2011); Carnage (2011).
Program 12: The Iron Lady (2011).
Program 13: L'industriale ta' Giuliano Montaldo (2011).
Program 14: Melancolia (2011).
Program 15: Cosmopolis (2012).
Program 16: Adattamenti filmici u televizivi ta' Great Expectations ta' Charles Dickens.
Program 17: Round up tas-sensiela.



Cinescena XVI

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: The Hunt (2012).
Program 2: Amour.
Program 3: Rust and Bone (2012).
Program 4: The Dark Night Rises (2012).
Program 5: The Twilight Saga.
Program 6: A dangerous method (2011).
Program 7: Habemus Papam (2011).
Program 8: Flight (2012); Hitchcock (2012).
Program 9: Il Primo Uomo (2011).
Program 10: To Rome with Love (2012).
Program 11: Argo (2012).
Program 12: Lincoln (2012).
Program 13: Hitchcock (2012).
Program 14: Anna Karenina; A Royal Affair.
Program 15: Les Miserables (2012).
Program 16: Bella addormentata (2012).
Program 17: Roundup tas-sensiela.



Cinescena XVII

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Festival tac-cinema ta’ Venezja. (1)
Program 2: Festival tac-cinema ta’ Venezja. (2)
Program 3: La Migliore Offerta (2013).
Program 4: Reality (2012), ta’ Matteo Garrone.
Program 5: Monsieur Lazhar (2011); Il Rosso e il Blu (2012); Bianca come il latte, rossa come il sangue (2013).
Program 6: Populaire; Les Saveurs du Palais.
Program 7: Ruby Sparks (2012); The Angels’ Share (2012).
Program 8: Terraferma (2011).
Program 9: To the wonder (2012); The tree of life (2011).
Program 10: Termini teknici fil-film Russian Ark.
Program 11: Termini teknici cinematografici.
Program 12: Termini teknici ohra.
Program 13: The Great Gatsby (2013).
Program 14:Io e Te (2012); L'enfant en haut (2012).
Program 15: Festival ta' Ruma 8th edition. (1)
Program 16: Festival ta' Ruma 8th edition. (2)
Program 17: Roundup tas-sensiela.



Cinescena XVIII

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Salvo; La Mafia uccide solo d'estate.
Program 2: Downtown Abbey.
Program 3: Gravity (2013).
Program 4: Blue Jasmine (2013); Philomena (2013).
Program 5: La Grande Bellezza.
Program 6: TV series: Breaking Bad / The Killing.
Program 7: Magnifica Presenza.
Program 8: Once upon a time in Anatolia (2011).
Program 9: The Past (2013); A Separation (2011); About Elly (2009).
Program 10: Before Midnight (2013); Her (2013)
Program 11: La Grande Bellezza; Nuovo Cinema Paradiso.
Program 12: The Skin I Live In (2011).
Program 13: Le conseguenze dell'amore; Il divo.
Program 14: Sacro Gra; L'intrepido.
Program 15: All is Lost (2013); Still Life (2013).
Program 16: TV Series.
Program 17: Roundup tas-sensiela.


Cinescena IXX

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Hannah Arendt; House of Cards (TV series).
Program 2: Dallas Buyer's Club; True Detective (series).
Program 3: Saving Mr. Banks (2013).
Program 4: The Walking Dead (TV series); Snowpiercer.
Program 5: Grand Budapest Hotel (2014).
Program 6: Stranger by the Lake (2013).
Program 7: Miss Violence (2013); The Butler (2013).
Program 8: Il Capitale Umano (2013); Alceste a bicyclette (2013); Festival ta' Venezja (2014).
Program 9: La Mostra del Cinema di Venezia. (1)
Program 10: La Mostra del Cinema di Venezia. (2)
Program 11: La Mostra del Cinema di Venezia. (3)
Program 12: Il-Festival ta’ Ruma.
Program 13: A Christmas Carol ta’ Charles Dickens.
Program 14: The Wolf of Wall Street (2013) ta’ Martin Scorcese.
Program 15: Camille Claudel (1988).
Program 16: Pino Daniele.
Program 17: Roundup tas-sensiela.


Cinescena XX

A programme on various aspects of cinematography.

Written by Dr. Gloria Lauri-Lucente.
Co-produced and presented by Celaine Buhagiar and Dr. Gloria Lauri-Lucente.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page... Go to next series...
Program 1: Francesco Rosi.
Program 2: Anita Ekberg.
Program 3: Winter Sleep (2013) rebbieh tal-Palma d’Oro.
Program 4: Gomorra: il-ktieb ta’ Roberto Saviano, il-film u s-serje televiziva.
Program 5: Frances Ha – Noah Baumbach (2012); Ida – Powel Bawlikowski (2013).
Program 6: Felice chi e diverso ta' Gianni Amelio (2014); Una giornata particolare ta' Ettore Scola (1977).
Program 7: Gone Girl ta’ David Fincher (2014).
Program 8: Interstellar ta’ Christopher Nolan (2014).
Program 9: Placido Rizzotto ta’ Pasquale Scimeca (2000).
Program 10: Holy Week Special - Films religjuzi.
Program 11: Boyhood ta’ Richard Linklater (2014).
Program 12: The Godfather (part 1).
Program 13: The Godfather 1 and 2 (part2).
Program 14: The Godfather 3 (part 3).
Program 15: Goodfellas ta’ Martin Scorcese.
Program 16: Films dedikati ghall-eroj veri li ggieldu l-Mafia.
Program 17: Roundup tas-sensiela..


Cinescena XXI

F'din is-serje ta' Cinescena, Prof. Gloria Lauri-Lucente flimkien ma' Celaine Buhagiar se jkomplu jesploraw id-dinja maġika taċ-ċinema permezz ta' analiżi ddettaljata ta' sensiela ta' films reċenti kif ukoll klassiċi li jvarjaw minn biopics, musicals, u kummiedji romantiċi, għal thrillers psikoloġiċi, films horror u fantaxjentifiċi.

Fost films oħra, se jiddiskutu La La Land, Manchester-by-the-Sea, Dunkirk, u The Beguiled. Din is-sensiela se tiddedika ukoll spazju prominenti lir-reġista Paolo Sorrentino.

Back to Main Webcast Page

Go to previous series... Go to top of page...
Program 1: Iċ-ċinema u l-psikanaliżi.
Program 2: Film and Psychoanalysis: Freud, Zizek, and Hitchcock.
Program 3: Film and Feminism: Sarah Gavron's Suffragette. (1)
Program 4: Film and Feminism: Sarah Gavron's Suffragette. (2)
Program 5: Musicals: Damien Chazelle's La La Land.
Program 6: Flashbacks in Film: Francesco Rosi's Salvatore Giuliano and Kenneth Lonergan's Manchester by the Sea.
Program 7: Christopher Nolan's Dunkirk.
Program 8: The Beguiled and the Figure of the Stranger: Sophia Coppola, Don Siegel, and Thomas Cullinan.
Program 9: Olivier Assayas' Personal Shopper.
Program 10: Frantz - François Ozon.